en
Wstecz
Aktualności

"Chorwacja skupia w sobie to, co w Europie najlepsze" - Wywiad dla Polskiego Radia

10.07.2013 "Chorwacja skupia w sobie to, co w Europie najlepsze" - Wywiad dla Polskiego Radia

Od kilku lat Robert dzieli swój czas pomiędzy Polskę a Chorwację. Ten znany podróżnik i krytyk kulinarny ma dom w niewielkiej wiosce w Dalmacji i spędza tam kilka miesięcy w roku.
Zdaniem Roberta Makłowicza Chorwacja skupia w sobie to, co w Europie najlepsze.


- „Mamy Bałkany, czyli fascynujący kocioł. Ale te Bałkany przenikają się zarazem z moją duchową ojczyzną, czyli z Europą Środkową. Do tego mamy jeszcze Morze Śródziemne, które jest przecież kolebką europejskiej cywilizacji. Mamy więc trzy rzeczy w jednym i to eksploduje niezwykłymi efektami - tłumaczył w "Sygnałach dnia".


Jak na krytyka kulinarnego przystało Makłowicz bardzo dobrze poznał chorwacką kuchnię.

- „To niewielki kraj, ale rozległy, o kompletnie różnych klimatach. Gdybyśmy pojechali w region Baranja graniczący z Węgrami, tam jedzenie jest praktycznie identyczne jak na Węgrzech. Dużo papryki, kuchnia pikantna, zupy rybne, gulasze i paprykarze. Ale już z kolei w okolicach Zagrzebia mamy dużo dań mącznych, kiszoną kapustę, podobną do rosołu mięsną zupę z makaronem czy sznycel. Na wybrzeżu jest coś jeszcze zupełnie innego. Ryby, oliwa, czyli dieta śródziemnomorska - wymieniał gość Jedynki”.

Robert podkreślał również, że rany po wojnie domowej w byłej Jugosławii zabliźniają się, choć nie jest to jeszcze proces zakończony. O poprawie sytuacji świadczy jego zdaniem choćby duża liczba samochodów na serbskich rejestracjach, którą można spotkać w Chorwacji.

Posłuchajcie wypowiedzi Roberta na stronach Polskiego Radia:
http://www.polskieradio.pl/7/129/Artykul/856432,Maklowicz-Chorwacja-skupia-w-sobie-to-co-w-Europie-najlepsze

Sklep
Copyright © 2013 Robert Makłowicz All Rights Reserved.
Projekt graficzny, ilustracje: Andrzej Zaręba
Projekt UX i wdrożenie: ME & MY FRIENDS