en
Wstecz
Aktualności

Premiera sztuki "Krakowiacy"

30.11.2013 Premiera sztuki "Krakowiacy"

 

W sobotę 30.11 ogodz.  20.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się premiera spektaklu "Krakowiacy" wg S. Udzieli i O. Kolberga w adaptacji T. Kireńczuka. Na scenie wystąpi Robert Makłowicz i wygłosi monolog o dawnej kuchni Małopolski i o tej współczesnej, w której królują zapiekanki i kebaby. "Będę mówił o temacie, z którym się kojarzę i dlatego zgodziłem się na udział, bo przecież teatr to miejsce dla aktorów. "Krakowiacy" nie są sztuką dramatyczną i nie wymaga się ode mnie profesjonalizmu na scenie".

Spektakl - koncert powstał na podstawie prac etnograficznych Szymona Udzieli i Oskara Kolberga oraz innych tekstów i publikacji mówiących o małopolskich tradycjach i legendach. Jednak tworząc spektakl, autorzy chcieli dodać swój głos w dyskusji o współczesnym Krakowie i jego mieszkańcach. "Pracując nad spektaklem, zastanawiamy się, co napisałby Seweryn Udziela, gdyby dzisiaj przygotowywał swoje etnograficzne studium krakowskiej codzienności? Czy uznałbym roznoszący się po korytarzach magistratu zapach cygara za alternatywę dla lokalnego smogu? Czy esencję Krakowa znalazłby w zapijaczonym Pięknym Psie, czy raczej w wiecznie pijącej Charlocie? Jaki miałby stosunek do krakowskiej chaty po zwiedzeniu mrocznych zakamarków Alchemii? I czy w ogóle byłby w stanie spisać wszystkie, przelewające się przez to zawsze pijane miasto opowieści? Czy w ogóle pośród tumanów kurzu, kramów bogatych, wszędobylskich meleksów i kleru można cokolwiek wyczytać o krakowskiej duszy? Idąc śladami Seweryna Udzieli, podejmujemy to wyzwanie" - mówią autorzy.

W przedstawieniu wystąpią także Edward Linde-Lubaszenko, Beata Linde, Piotr Sieklucki, Zespół Pieśni i Tańca Krakowiacy.

Sklep
Copyright © 2013 Robert Makłowicz All Rights Reserved.
Projekt graficzny, ilustracje: Andrzej Zaręba
Projekt UX i wdrożenie: ME & MY FRIENDS