en
Felietony
Wstecz

Miłych wakacji

30.07.2015 Miłych wakacji

Noc już, choć niezbyt ciemna, bo niebo bezchmurne, gwiaździste, a i miesiąc puchnie przed pełnią, pyszniąc się bezwstydnie lśniącą japą. Pachną podlewane lawenda i zioła, wszystko odpoczywa od upału, tylko świerszcze zastąpiły subtelnym graniem awanturujące się za dnia cykady.

Jestem w Dalmacji już trzeci tydzień i dopiero teraz zaczynam wieść spokojny żywot południowego wieśniaka. Wcześniej były pożary. Półwysep Pelješac palił się w kilku miejscach, z żywiołem walczyli strażacy i wojsko, latały kanadery, czyli specjalne gaśnicze samoloty, zrzucające wodę pobieraną wprost z morza. Nikt nie zginął, turyści byli bezpieczni, lecz spłonęły nie tylko śródziemnomorskie lasy, lecz również gaje oliwne i winnice. Wyłączano prąd, główna i jedyna droga przez półwysep była momentami zamknięta. Podobno to sprawka piromana - doprawy trudno wyobrazić sobie aż taką deformację ludzkiego umysłu, choć w tej akurat dziedzinie wyobraźnia zdaje się nie mieć granic.

Zatem za dnia z przerażeniem obserwowaliśmy słupy dymu, nocami wyglądali gorejącej zorzy, było nerwowo i lekko apokaliptycznie.

Teraz już spokój, wszystko ugaszone, prąd jest, droga przejezdna. Wstaję zatem niemal o świcie, co mi się normalnie zdarza tylko w stanach najwyższej konieczności. Lecz piszę właśnie książkę o kuchni dalmatyńskiej, a już przed południem gorąc taki, że jedynym możliwym wysiłkiem umysłowym jest tłuczenie much w cieniu.  Miejscowi aktywni są najbardziej od piątej do dziesiątej rano i po zmroku.  Wieczorem też mamy różne aktywności, tym wszakże od pisania się różniące, że dłonie zajęte przez sztućce lub kieliszek, więc pozostają ranki.

Jeść trzeba lekko. Dziś na obiad był burek ze szpinakiem i serem, czyli ciasto filo vel strudlowe, smarowane oliwą i przekładane masą z twarogu, szpinaku z czosnkiem i jajek, doprawione obficie gałką muszkatołową i pieprzem. Do tego szprycer i sałatka z domowych pomidorów z białą cebulką, oliwą, czerwonym octem winnym, morską solą i świeżym oregano. Miłych wakacji!    

 

Odc-1-rob-na-tle-trzciny-3

Robert Makłowicz

Sklep
Copyright © 2013 Robert Makłowicz All Rights Reserved.
Projekt graficzny, ilustracje: Andrzej Zaręba
Projekt UX i wdrożenie: ME & MY FRIENDS