en
Felietony
Wstecz

Szlachetne bąbelki

30.12.2015 Szlachetne bąbelki

Dźwięk otwieranych butelek od szampana od przeszło dwustu lat towarzyszy ludzkości w momentach radosnych i jest obowiązkowym elementem witania nowego roku. Tak naprawdę prawdziwym szampanem czci te chwile zdecydowany margines, bowiem trunek, mogący wedle prawa zwać się szampanem, to rzecz elitarna, zatem droga. Zwykłym śmiertelnikom wystarcza wino musujące, a większości z nich jest absolutnie wszystko jedno, jakie, byle tylko miało bąbelki. Ponieważ  w życiu kieruję się nade wszystko dobrym smakiem, apeluję w tych dniach: poświęćcie choć kilka minut na dobór właściwej butelki i choć ten jeden raz w roku nie kupujcie sztucznie aromatyzowanych winnych zlewek, nabijanych sztucznie gazem z syfonu. By kupić porządną butelkę wina musującego, wyprodukowanego metodą szampańską, to znaczy wtórnej fermentacji w butelce, nie trzeba wcale się rujnować. Można wybrać coś wielce interesującego, nie będąc wcale znawcą win, trzeba tylko uważnie obejrzeć butelkę.

Na początek nie oglądajmy etykiety, bo te potrafia kłamać, tylko spójrzymy na akcyzową banderolę. Jeśli ta ma kolor zielony, znaczy to, że rzecz wyprodukowano w Polsce i jest to sztucznie nagazowane pseudowino, mimo krzykliwej etykiety w języku włoskim, rosyjskim lub francuskim. Produkty importowane mają banderole niebieskie - to jest pierwszy i podstawowy wyznacznik, pierwsza litera abecadła w alfabecie poradnika o rozróżnianiu prawdy od fałszu.

Kolejna wskazówka dla początkujących: wina mające gaz naturalny muszą mieć korek prawdziwy, nie plastikowy. I informację w języku właściwym dla producenta, że wytworzono je metodą szampańska bądź tradycyjną. One wcale nie muszą być drogie, poszukajcie dobrze wśród katalońskich cava bądź włoskich prosecco. I spełnijcie noworoczny toast tym, co dobre. Tego Wam życzę!

 

Odc-1-rob-na-tle-trzciny-3

Robert Makłowicz

Sklep
Copyright © 2013 Robert Makłowicz All Rights Reserved.
Projekt graficzny, ilustracje: Andrzej Zaręba
Projekt UX i wdrożenie: ME & MY FRIENDS