en
Wstecz
Aktualności

Piekło w gębie - warsztaty kuchni tajskiej w Badowie

10.04.2014 Piekło w gębie - warsztaty kuchni tajskiej w Badowie

 

W Folwarku Badowo powstała Wszechnica Umiejętności Kulinarnych projekt adresowany przede wszystkim do pasjonatów, którzy pragną podnieść swoje kwalifikacje zarówno w kuchni, jak i na salonach. Spotkania Wszechnicy zaplanowane są na 10 weekendów w ciągu roku, program każdego spotkania będzie inny, zogniskowany na innej kuchni. Tematyka będzie tak dobierana, aby ktoś, kto zdecyduje się wziąć udział we wszystkich warsztatach zdobył wiedzę i umiejętności porównywalne z materiałem jednego roku specjalistycznego studium kulinarnego.

Podczas najbliższego zjazdu, który odbędzie się 25 - 27 kwietnia, jednym z punktów programu są warsztaty kulinarne "Piekło w gębie". W ramach warsztatów kuchni tajskiej Robert Makłowicz, który studiował jej pikantne tajniki na miejscu, w Tajlandii, będzie uczył jak używać galangalu, tamaryndowca, liści kafiru, mleka kokosowego i wielu innych egzotycznych ingrediencji.  Oprócz tego poprowadzi degustację win z własnej kolekcji w ramach firmy WIN-KO, której jest współzałożycielem.

Ponadto organizatorzy proponują także warsztaty kulinarne: "Pędzi nowe" prowadzone przez Artura Moroza szefa kuchni restauracji „Bulaj” w Sopocie; "Słona słodycz" prowadzone przez Dominikę Hoppe i Tomasza Seidler - właścicieli studia projektowo - kulinarnego "Bułka z Masłem" w Poznaniu; wykład Marka Przybylskiego "Kuchnia dobrze naoliwiona" o historii i znaczeniu oliwy w diecie śródziemnomorskiej oraz zajęcia "Czytelnia Kulinarna" poświęcone kulturze biesiadowania, literaturze kuchennej i estetyce kulinarnych blogów prowadzone przez Piotra Bikonta.

Szczególowy program i informacje o zapisach znajdziecie tutaj:
http://folwarkbadowo.com/atrakcje/wszechnica-umiejetnosci-kulinarnych/

Galeria zdjęć

Sklep
Copyright © 2013 Robert Makłowicz All Rights Reserved.
Projekt graficzny, ilustracje: Andrzej Zaręba
Projekt UX i wdrożenie: ME & MY FRIENDS