en
Wstecz
Aktualności

Wielkanocne życzenia Roberta Makłowicza

14.04.2017 Wielkanocne życzenia Roberta Makłowicza

Niemal wszystko na tym świecie da się podrobić, lecz z pewnością nie atmosferę tych dni, które właśnie nadeszły. Zatem życzę Państwu jak najwięcej owej niepodrabialności, właściwego balansu pomiędzy sacrum i profanum oraz boczkiem i chrzanem oraz wiary, że każde zło, nawet gdy dobrem się mianuje, musi przeminąć. Alleluja!

Odpowiedź Roberta Makłowicza

19.03.2017

Szanowni Państwo,


 

Pojawiają się kolejne głosy drugiej strony, jak niestety muszę nazwać mych interlokutorów z TVP. Zabrała go również Pani Ewa Świecińska, reżyserka odpowiedzialna za powstanie i kształt feralnego spotu. Zarzuca mi po wielekroć mijanie się z prawdą. Nie zamierzam jednak detalicznie roztrząsać jej wersji wydarzeń, gdyż tak się ona ma do rzeczywistości, jak śledź po japońsku do do Tokio i Osaki.
Nie dam się wciągnąć w tandetną brazylijską telenowelę, pełną pomówień i niemożliwych do sprawdzenia oskarżeń. Teraz mam się tłumaczyć z żartów na temat wypadku Pani Premier, za chwilę usłyszę, że podważałem gdzieś wynik bitwy pod Grunwaldem lub w pikelhaubie na głowie bezcześciłem narodowe symbole. To makiawelska taktyka wciągnięcia mnie w dyskusję znaną z politycznego piekiełka, po której nikt już nie będzie wiedział. kto ukradł rower, a komu go ukradziono. Ufam jednak, że w tym wypadku nie zdoła ona odnieść sukcesu.
Istota sporu jest bowiem prosta, jak amerykańska autostrada i klarowna, niczym alpejskie powietrze wiosną: nie dostałem scenariusza przed kręceniem spotu, zatem go też nie podpisałem, co jest normalną praktyką telewizyjną, gdy się komuś scenariusz wręcza, użyto w spocie jedynie części mej wypowiedzi, zmieniając w ten sposób jej pierwotny kontekst.
Przez 20 lat trzymałem się z dala od polityki i teraz też nie dam się w nią wciągnąć. Niezależnie od tego, kto rządziłby telewizją publiczną, na podobną manipulacje zawsze zareagowałbym tak samo.
Smacznego,

 

Robert Makłowicz

Oświadczenie Roberta Makłowicza z dnia 17 marca 2017 r.

17.03.2017

Szanowni Państwo,

 

 

Dostarczono mi przed chwilą kurierem urzędowe pismo, w którym TVP odstępuje od umowy na realizację cyklu „Makłowicz w podróży” z chwilą odebrania epistoły. To oznacza, że po prawie dwudziestu latach me programy niebawem znikną z anteny telewizji publicznej, a niektóre nakręcone już premierowe odcinki nie zostaną przez nią kupione i wyemitowane. Domagałem się publicznie i domagam nadal wycofania spotu reklamującego TVP, w którym zmanipulowano mą wypowiedź, umieszczając ją w kontekście bieżącej polityki, której lepkiego jęzora starałem się w swej telewizyjnej aktywności unikać, jak pocałunku śmierci. Jednak nie udało się, pozostał absmak gorszy, niźli po konsumpcji płucek na kwaśno w barze dworcowym za Gomułki.


 

Ukłony,

Robert Makłowicz

Oświadczenie Roberta Makłowicza

12.03.2017

Szanowni Państwo,                          

 

MOJA WYPOWIEDŹ W TVP ZOSTAŁA ZMANIPULOWANA.
Z pewnym opóźnieniem, wywołanym nieobecnością w naszej Ukochanej Ojczyźnie, obejrzałem spot reklamowy Telewizji Polskiej, a w nim siebie, prawiącego komplementy pod adresem tejże. Słowa, których użyłem, dotyczyły programu Bake Off: Ale ciacho! -  o czym świetnie wiedzieli realizujący spot - jednak świadomie i bez mej wiedzy zacytowali je w innym kontekście.

 

Robert Makłowicz

 

Robert Makłowicz kwestuje podczas 25. WOŚP

15.01.2017 Robert Makłowicz kwestuje podczas 25. WOŚP


W niedzielę 15 stycznia odbył się 25. finał Wielkiej Orkiestry Świąteczniej Pomocy. Robert Makłowicz od lat wspiera WOŚP przypomnijmy chociażby licytację ilustracji Andrzeja Zaręby, która powstała podczas prac nad stroną internetową. Gwasz z podobizną Roberta i autografami obu panów został wylicytowany za prawie  1000 zł.  http://www.maklowicz.pl/o-mnie/robert-maklowicz/aktualnosci/ilustracja-andrzeja-zareby-z-podobizna-roberta-maklowicza-na-aukcji-wosp-u

W tym roku po raz pierwszy Robert został wolantariuszem i z puszką Orkiestry kwestował w niedzielę w swoim rodzinnym mieście, na Krakowski Rynku. Udział w akcji tak skomentował na swoim profilu FB "Pierwszy raz zbierałem ale czasy są trudne a ludzka solidarność, życzliwość i uśmiech bezcenne!".

Dzień wcześniej udzielił wywiadu Monice Waluś z krakowskiego dodatku Gazety Wyborczej, w którym przedstawił swoje poglądy na temat dobroczynności i samej akcji.

"Robert Makłowicz o WOŚP: Liczy się dobroczynność, a nie poglądy

Odkąd pamiętam, WOŚP była jednym z symboli tego, że nasz kraj się zmienił. Rozmowa z Robertem Makłowiczem, publicystą kulinarnym i podróżnikiem, wolontariuszem WOŚP.

Monika Waluś: Od lat wspiera pan Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, ale podczas 25. finału po raz pierwszy będzie pan wolontariuszem.

Robert Makłowicz: Od samego początku życzliwym okiem spoglądałem na Orkiestrę i starałem się wspierać jej działalność. W tym roku zapytano mnie, czy mogę włączyć się w akcję jako wolontariusz, a że mam kilka godzin wolnych w tę niedzielę, to z chęcią stanę gdzieś z puszką i będę kwestował. A co mnie do tego zachęciło? Świat i życie.

Wydawało się do niedawna, że WOŚP to jedna z niewielu akcji, które jednoczyły ludzi bez względu na wiek i przekonania. Jak się okazuje, obecnie wyciągane są przeciwko niej różne ideologiczne działa. Nie przypadkiem w zeszłym roku ta akcja miała większe powodzenie niż, powiedzmy, trzy lata temu, bo owoc - przynajmniej w części - zakazany smakuje lepiej."

Pełny tekst wywaidu znajdziecie tutaj:
http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,21241554,robert-maklowicz-o-wosp-liczy-sie-dobroczynnosc-a-nie-poglady.html#BoxLokKrakLink

 

 

Galeria zdjęć

Roberta Makłowicza podsumowanie 2016 r.

31.12.2016 Roberta Makłowicza podsumowanie 2016 r.

 

"Makłowicz ostry jak nigdy! Idiotyzmy, burdele i fatalny 2016

– Nie jestem oszalałym ekologiem, ale jak u nas ktoś tak mówi, dostaje etykietę opętanego lewaka, cyklisty i weganina. A ja nie jestem nawet wegetarianinem. To tak się porobiło kompletnie kretyńsko, że jak ktoś powie, że się nie powinno palić węglem, to znaczy, że jest lewakiem – mówi nam Robert Makłowicz, pisarz, publicysta krytyk kulinarny i podróżnik. W szczerej rozmowie z KRKnews.pl opowiada o “kompletnych idiotyzmach” oraz “fatalnym pod każdym względem 2016 roku”.

– Będę zachowywał się jak ponury starzec – uśmiecha się Makłowicz. – Mieszkam w Krakowie, bo tu się urodziłem i nie znalazłem cały czas lepszego miejsca w Polsce do mieszkania, ale z punktu widzenia zawodowego wcale nie musiałbym, bo ja tu nic nie robię. To miasto niczego ode mnie nie chce, niczego ode mnie nie oczekuje – przyznaje w rozmowie z naszą dziennikarką Karoliną Stencel.

KRKnews: Widzi pan szklankę do połowy pełną czy do połowy pustą?

Robert Makłowicz: Najczęściej staram się dostrzegać, ile rzeczywiście jest w niej płynu. 

Nie lubi pan mówić o sobie: kucharz.

Bo równie dobrze, każdego, kto chodzi po górach można by nazywać alpinistą, a tak nie jest. Nie jestem kucharzem. Kucharz to ktoś, kto skończył odpowiednie szkoły i zajmuje się zbiorowym żywieniem. Ja natomiast jestem wyłącznie hobbistą. Nie gotuję w restauracji, nie karmię ludzi. Poprzez swój program telewizyjny staram się opowiadać o kulturze danego miejsca i uświadamiać, że kuchnia jest ważnym elementem kultury, o czym, w czasach PRL-u, wiele osób zapomniało.

Mijający rok 2016 był dla pana dobry?

....."

Wywiad pochodzi ze strony krk.news.pl a z Robertem Makłowiczem rozmawiała Karolina Stancel

Cały wywiad przeczytasz na:
http://krknews.pl/maklowicz-ostry-nigdy-idiotyzmy-burdele-fatalny-2016-wywiad/

 

 

Świątecznie życzenia Roberta Makłowicza

23.12.2016 Świątecznie życzenia Roberta Makłowicza

Szanowni Państwo,


choć pamiętam świetnie moment, w którym pisałem Państwu zeszłoroczne życzenia, już wypada usiąść nad kolejnymi. Nie ma w tym nic złego, wyjąwszy błyskawiczny upływ czasu, życzenie ludziom wyłącznie miłych rzeczy wypływa wprost z mej natury. Zatem życzę Wam Moi Drodzy - niech tym razem będzie mi  wybaczona owa nieznośna czasem familiarność - ciepła, niczym we wnętrzu czynnego wulkanu, miłości silnej jak w „Trędowatej” (choć ze szczęśliwszym zakończeniem), apetytu Gargantui, stołu Lukullusa, zdrowia japońskich bądź kaukaskich stulatków, kanclerskiego rozumu  (może być nawet i Bismarck), a przede wszystkim tego, czego sami najmocniej pragniecie. Wspaniałych Świąt i niechaj każdy moment w nadchodzącym roku ma smak tej małmazji, która widnieje na zdjęciu.

Robert Makłowicz

 

20. Targi Książki w Krakowie

27.10.2016 20. Targi Książki w Krakowie


Serdecznie zapraszamy wszystkich odwiedzających tegoroczne 20. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie na stoisko Wydawnictwa Wysoki Zamek (B42 hala Dunaj).

W tym roku Robert Makłowicz będzie gościł u swojego wydawcy 29 października w sobotę, w godzinach od 13.00 do 15.00 oraz 30 października w niedzielę, w godzinach od 10.30 do 12.30.

Niewątpliwie jest to szansa na osobiste otrzymanie autografu, zrobienie sobie wspólnego zdjęcia, kupienia nowej książki "Dalmacja. Książka kucharska" oraz rozmowę z autorem.

Natomiast 30 października, w niedzielę o godz. 12.30 zapraszamy (do Sali Budapeszt) na spotkanie autorskie z Nidą Degutienė, autorką książki o współczesnej kuchni żydowskiej pt. „Smaki Izraela”, które poprowadzi Robert Makłowicz. Spotkanie odbędzie się w ramach programu towarzyszącego tegorocznym Targom Książki, którego głównym bohaterem jest Izrael.

Targi odbędą się w hali EXPO przy ul. Galicyjskiej 9.

Galeria zdjęć

Robert Makłowicz gościem Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie

09.09.2016 Robert Makłowicz gościem Europejskiego Festiwalu Smaku w Lublinie

 

Robert Makłowicz będzie gościł w Lublinie w dniach 9 - 11.09 na 8 edycji Europejskiego Festiwalu w Lublinie. W tym roku tematem przewodnim jest Armenia. Robert, który ma ormiańskie pochodzenie i wielokrotnie odwiedził Armenię świetnie wpisuje się w plan Festiwalu.
Zapraszamy na otwarty pokaz kulinarny w wykonaniu Roberta dn. 09.09 o godz. 18.00 na placu Po Farze oraz spotkanie autorskie, które odbędzie się 10.09 o godz. 16.00 w Grand Hotelu przy ul. Krakowsie Przedmieście 56.

Pełny program Festiwalu znajdziecie tutaj:
http://europejskifestiwalsmaku.pl/program-europejskiego-festiwalu-smaku-w-lublinie/

 

Galeria zdjęć

"Przy stole z Makłowiczem" w radiu Opole

15.08.2016

 

Przez cały lipiec Robert Makłowicz gościł w porannym, autorskim programie Kacpra Śniegórskiego "Kacper smakuje". Od poniedziałku do piątku panowie spotykali się o godz. 10.40 by porozmawiać na ważkie tematy nierozerwalnie związane z kuchnią i gastronomią nie tylko Śląska Opolskiego. "Przy stole z Makłowiczem" to 20 rozmów, które możecie posłuchać na stronie Radia Opole:

http://radio.opole.pl/384,3,wybierz-sie-z-nami-na-kulinarny-szlak-opolskiego

 

videos

STAMBUŁ. JEDNO MIASTO, WIELE SMAKÓW – SPOTKANIE Z ROBERTEM MAKŁOWICZEM.

Wszystkie
Formula
Sklep
Copyright © 2013 Robert Makłowicz All Rights Reserved.
Projekt graficzny, ilustracje: Andrzej Zaręba
Projekt UX i wdrożenie: ME & MY FRIENDS